Гнездото на Огнените Птици
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Гнездото на Огнените Птици


 
ИндексИндекс  ГалерияГалерия  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 Честит Halloween

Go down 
+3
The Sick Dreamer
Kiava
BEWD
7 posters
АвторСъобщение
BEWD
Cold but On Fire
BEWD


Female Брой мнения : 93
Age : 33
Местожителство : on the edge of the world
Registration date : 09.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyПет Окт 31, 2008 10:28 pm

Откриваме сезонът на привиденията и готините костюми! Честит празник, макар и да не е православен- какво толкова, просто това е повод да се повеселим! Забавно е да носиш костюм и за една нощ да влезеш в ролята на митично същество или герой, с цел да изплашиш злите духове. На всичко отгоре "заплащането" е в сладко! Щеше да е хубаво да хлопаме от врата на врата и да ограбваме захарните запаси на хората, но на този етап можем само да си стоим у нас и да гледаме по телевизията как децата на запад получават sweets and candy, обикаляйки цяла нощ с любимия костюм. Е, пак можем да се почерпим, без да е необходимо да безпокоим съседите, нали? Wink Честит Halloween!

Честит Halloween Halloween_image Честит Halloween Halloween-decoration
Честит Halloween Happyhalloween
Върнете се в началото Go down
BEWD
Cold but On Fire
BEWD


Female Брой мнения : 93
Age : 33
Местожителство : on the edge of the world
Registration date : 09.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyПет Окт 31, 2008 10:55 pm

Ето малко инфо около празника:

Историята на Halloween, както историята на други празници, е вдъхновена от традициите, появили се през годините и предавани от поколение на поколение. Ние ги изпълняваме почти както са правели нашите бащи и дядовци. И по време на този процес голяма част от тяхната автентичност бива изкривена с нови допълнения и промени. Но това става толкова постепенно и обхваща толкова много години, че ние почти не разбираме за тези изкривявания. Ровенето в историята ни помага да пресеем фактите от фантазиите. Въпреки това дълбоко в душите ни се таят съмнения, особено когато реалността се различава от това, което се е загнездело дълбоко в нашите вярвания. Мит ли са историите за призраци, вещици, чудовища, зли същества, елфи и жертвоприношенията на животни или има и частица истина? Елате и се гмурнете в историята на Halloween, за да отметнете сами старото було на мистицизъм, което я е обгърнало.

Какво стои зад името... Halloween, или Hallow E’en, както го наричат в Ирландия, означава “Навечерието на Вси Светии” или “Нощта преди Вси Светии”, наричан също и “Вси Светии” или “Денят на всички души”, отбелязван на 1-ви ноември. На староанглийски думата “светя” значи “освещавам, пречиствам от грехове”. Католиците в Рим, епископите и лутеранците са чествали деня на Вси Светии, за да отдадат почит на всички светци в Рая, известни и неизвестни. Те го считали със цялата си тържественост за един от най-важните ритуали в църковната година. Всички католици били длъжни да посещават литургия. Римляните чествали празника на Фералия, за да даде мир и покой на покойниците. Участниците правили жертвопринушения в чест на мъртвите, принасяли жертви за тях и им давали дарове. Празникът се чествал на 21-и февруари, краят на римската година. През VII в. папа Бонифаций IV въвел деня на Вси Светии, за да замести езическия празник на мъртвите. Бил честван на 13-и май. По-късно Григорий III променил датата на 1-и ноември. Гръцката православна църква го празнува на първата неделя след Петдесетница.

Въпреки връзката си с Римската Църква, американската версия на Halloween води началото си от древния (предхристиянски) друидски празник на огъня, наричан Samhain, празнуван от келтите в Шотландия, Уелс и Ирландия. Samhain се произнася като “сау ин”, като “сау” се римува с крава (англ. cow). В Ирландия празникът е известен като Samhein, или La Samon, Празникът на Слънцето. В Шотландия тържеството е известно като Hallow’en. На уелски е Nos Galen-gaeof (Нощта на зимните календи). Според ирландско-английския речник, издаден от Irish Texts Society “Samhain, времето на Вси Светии, е празник на мъртвите в езически и християнски времена, отбелязващо края на прибиране на реколтата и началото на зимния сезон, който продължава до май, през който войските (особено Fiann) за разквартирувани.” Смятало се е, че феите са особено активни през този сезон. Считало се е, че годината се преполoвява. Наричан е още Feile Moingfinne (Снежната кралица).

(1) Шотландско-галския речник го определя като “Hallowtide”, празника на всички души. Sam + Fuin = края на лятото.
(2) Противно на информацията, публикувана от много организации, няма никакви археологически или литературни доказателства, че Samhain е бил божество. Келтските богове на мъртвите са били Гуин ап Нуд за британците и Араун за уелците. Ирландците не са имали “господар на смъртта”. Затова много от обичаите, свързани с този ден, са остатъци от древните религиозни вярвания и ритуали, първоначално при друидите и в последствие останали и сред Римските християни, които ги завладяли.

Вещиците

Вещиците са имали дълга история с Halloween. Легендите разказват за вещици, които се събирали два пъти годишно, когато сезоните се сменяли: на 1 април и на 31 октомври – навечерито на “Вси светии”.
Вещиците се събирали през тези нощи, като пристигали на метли, за да присъстват на забава, чийто домакин бил дяволът. Според суеверията, вещиците правили магии на неподозиращи хора, превръщали се в различни неща и предизвиквали и други магични злини.

Тиквите

В основата на това стои стара ирландска легенда за пияница на име Джак. Един ден той излязъл сред гората и подмамил Сатаната да му хвърли плод от едно дърво. Щом като Сатаната му помогнал, Джак издълбал кръст в дървото и го хванал в капан. Тогава той сключил сделка със Сатаната да му остави душата след като умре. Сделката обаче пропаднала, защото след смъртта му Рая не пожелал да го приеме. Джак отново се обърнал към Сатаната, но той вместо да го приеме, му дал един горящ въглен. Джак сложил въглена в една куха ряпа, за да му осветява пътя докато скитал в безкрайната вечна тъмнина на земята. В крайна смека това било заменено с тиква в Америка и станало съвременния Jack-o-Lantern (тиквен фенер).
Върнете се в началото Go down
Kiava

Kiava


Брой мнения : 113
Registration date : 12.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyПет Окт 31, 2008 10:56 pm

Happy, Happy, Halloween ^^

На мен понеже за втора поредна година ми пропадат плановете, ще си остана вкъщи и цяла нощ ще гледам аниме (за предпочитане някое dark atmosphere ) geek

Edit: Мерси за инфото, Тео! Мното е интересно ^^
Върнете се в началото Go down
The Sick Dreamer
Admin
The Sick Dreamer


Male Брой мнения : 292
Age : 33
Местожителство : Behind the lock of non-mutual thinking.
Registration date : 08.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyПет Окт 31, 2008 11:50 pm

Ех, като малък колко ми е искаше да правя treat or trick, ама направо завиждах на американчетата от филмите... Smile Снощи видях едни деца си обикаляха в квартала маскирани и викаха "Лельо Пепо". Стана ми приятно Smile
Върнете се в началото Go down
http://pxteam.friendhood.net
Red_Diablo
Positive Kid
Red_Diablo


Брой мнения : 116
Age : 33
Местожителство : On the sreet
Registration date : 11.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyСъб Ное 01, 2008 10:51 am

Мен не ми допада...
Върнете се в началото Go down
Kakashi-Sensei
Guitar Apprentice
Kakashi-Sensei


Male Брой мнения : 107
Age : 30
Местожителство : In a world, where miracles happen...
Registration date : 09.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyСъб Ное 01, 2008 12:22 pm

Red_Diablo написа:
Мен не ми допада...
Same here...
Върнете се в началото Go down
Stanley

Stanley


Male Брой мнения : 140
Age : 35
Местожителство : Somewhere I belong...
Registration date : 11.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyСъб Ное 01, 2008 2:05 pm

Празник на нечистите сили ... Оусъм ;D Интересен ми е, макар да не одобрявам много търченето по домовете в искане на лакомства... Kinda stupid...
Върнете се в началото Go down
Kiava

Kiava


Брой мнения : 113
Registration date : 12.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyСъб Ное 01, 2008 4:14 pm

Red_Diablo написа:
Мен не ми допада...

На мен не ми допада.

сори, не можах да се стърпя. ^^'

+ На мен празника ми харесва, точно защото е свързан с прогонването на "нечистите сили" , пък и имаш шанса да се превърнеш в някой герой (вампир например) и да се разхождаш по улиците без останалите да те гледат тъпо xD
Върнете се в началото Go down
Proks
The Sweet Vampire
Proks


Male Брой мнения : 19
Age : 31
Местожителство : Царството на Сенките
Registration date : 13.08.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyНед Ное 02, 2008 1:34 pm

Хайде честито да ни е ^*^ макар и на патерици.
Всичко най-хубаво. Аз само ще спомена, че в ,моя град всичко премина типично по селски и за това, тази година даже не си направих труда да отида с другите "вещери" и прочие... ;d
Върнете се в началото Go down
http://animes.headoff.com/
Red_Diablo
Positive Kid
Red_Diablo


Брой мнения : 116
Age : 33
Местожителство : On the sreet
Registration date : 11.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyВто Ное 04, 2008 9:50 am

Kiava написа:
Red_Diablo написа:
Мен не ми допада...

На мен не ми допада.

сори, не можах да се стърпя. ^^'


Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото Go down
Kiava

Kiava


Брой мнения : 113
Registration date : 12.04.2008

Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween EmptyВто Ное 04, 2008 9:34 pm

Нещо против да заключа темата? *прави се на добър модератор*
И аз ви обичам ^^

~lock~
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Честит Halloween Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Halloween   Честит Halloween Empty

Върнете се в началото Go down
 
Честит Halloween
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Гнездото на Огнените Птици :: Дискусии и Творчество :: Говорилня-
Идете на: